Zostałem zwolniony z pracy- jak mogę walczyć o swoje prawa?
Po otrzymaniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy, w pierwszej kolejności należy pamiętać o terminie 21 dni na złożenie odwołania do sądu pracy. Niedochowanie tego terminu skutkuje utratą możliwości dochodzenia swoich praw na drodze postępowania sądowego.
W odwołaniu do sądu pracownik powinien przede wszystkim określić jakie jest jego żądanie oraz przedstawić fakty, które mają przemawiają za jego racjami.
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę- co można uzyskać?
Jeżeli pracownik prawo pracy Kielce nie zgadza się z wypowiedzeniem umowy o pracę, może żądać orzeczenia o bezskuteczności wypowiedzenia albo przywrócenia do pracy (jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu). Zamiast tego żądania pracownik może wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, odszkodowania przysługuje w wysokości:
okresu wypowiedzenia (w przypadku umowy na czas nieokreślony)
wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia (w przypadku umowy na czas określony)
Zakres spraw pracowniczych- jaki praw można dochodzić przed sądem?
Sprawy o przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie z tytułu bezprawnego rozwiązania lub wypowiedzenia umowy o pracę nie są jedynym, które rozstrzygają sądy pracy. Do najczęstszych spraw pracowniczych, które prowadzi Kancelaria Adwokacka w Kielcach można również zaliczyć te, które dotyczą:
- wypłaty zaległego wynagrodzenia
- ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
- sprostowania świadectwa pracy
- sprostowania protokołu powypadkowego
- odszkodowanie za wypadek przy pracy
- odszkodowania za mobbing
- ustalenia istnienia stosunku pracy
Nasza kancelaria wykonuje obsługę prawną w zakresie prawa pracy
Kancelaria Adwokacka Adwokata Artura Dąbrowskiego w Kielcach specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa pracy.
Zapraszamy do nawiązania kontaktu z Kancelarią Adwokacką w Kielcach.
—
Artykuł sponsorowany